O zámku Zbiroh

Zámek Zbiroh je jedním z nejstarších zámků v České republice. Historie zámku je velmi bohatá. První zmínka o zámku pochází z počátku 13. století. Legenda říká, že pan Zbyněk Zajíc z Valdeka z velmi vznešené české rodiny jednou šel na lov poblíž královského hradu. Ale kvůli tomu, že lov skončil pozdě a už nenašli způsob, jak se vrátit domů, tak pan a lovci museli strávit noc v lese. Když se lovci probudili ráno, byli překvapeni, když viděli, že kolem nich ležel velký počet jeleních parohů. Lovci rádi sbírali tyto rohy a na místě, kde se to všechno stalo, vyřešili postavit zámek, který pojmenovaly "Zbiroh", tj. "Sbírat rohy". Mimochodem, říká se, že i dnes je v místních lesích hodně jelenů a divočáků.

Zámek Zbiroh je otevřen po celý rok od 10:00 do 18:00, což není běžné, neboť mnoho hradů v České republice je otevřeno pouze v létě. Zámek je otevřen i o svatcích. Prohlídky zámku se konají každou hodinu.

Zajímavé fakty o zámku:

★ Zámek Zbiroh se nazývá také "Hrad tří císařů", protože jeho majitelé byli tři králové - Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II.

★ V 17. století hrad sloužil jako vězení pro vysoce postavené vězňě.

★ Byly zde také obývací pokoje slavného českého umělce Alfonsa Muchy.

★ Po válce na území zámku byla nalezena nejhlubší hradní studna v Evropě, její hloubka je více než 160 metrů.

★ V poválečném období v zámku Zbiroh sídlila radarová stanice Varšavské smlouvy.

Dva z nejzajímavějších exponátů zámku je stará barevná mapa českých zemí, (ve světě jsou jen dvě barevné kopie); a gotická socha Zbirožské Madony. Madona byla na zbirožský zámek navrácena po dlouhých 56 letech.